 | Острів Первомайський - саме так він значиться на карті (островом Майський він став в народній чутці, мабуть, на догоду зручності вимови).
Зважаючи на особливу секретність історія виникнення острова чи то загублена, чи то не розголошується. Відомо, що він був створений штучно - як форпост, що перегороджував шлях по фарватеру турецьким кораблям у Дніпровсько-Бузький лиман. Що стосується «авторства», то тут існують дві версії. За однією з них, ідея належала генералісимусу А. Суворову і була підтримана Катериною II, острів насипали протягом 25 років. Інші джерела приписують створення острова видатному інженеру, генерал-ад'ютанту Є. Тотлебену. Так чи інакше, відомо, що острів існував вже під час російсько-турецької війни 1877-78 років.
Він створювався на палях, вбитих в грунт по конфігурації острова довжиною 1400 метрів. Між паль були насипані каміння і глина, а зверху пісок, завезений з Очакова і Кінбурнської коси, між якими і розташовується Травневий. Навколо, щоб острів не руйнувався штормовими хвилями, був споруджений кам'яний захисний мол. До 1881-го року острів мав причал, склади, 40 казематів, порохові погреби і навіть залізничну гілку. Проте предметом особливої гордості були далекобійні гармати і мортири. Встановлені на рухомих платформах для кругового обстрілу, вони спеціальним механізмом піднімалися з казематів, а після стрілянини опускалися глибоко під товщу бетону, каменів і піску, що робило їх невразливими для вогню у відповідь. Завдяки цьому, десятиліття опісля, під час Великої Вітчизняної, протягом декількох місяців Майський був неприступним. А інженери кінця ХIХ століття називали штучний острів «видатною гідротехнічною спорудою, що не має аналогів у світі».
З цим островом пов'язане не тільки ім'я бунтівного лейтенанта Петра Шмідта, який прожив тут місяць в очікуванні страти. Дивно, як штучний по суті об'єкт «прижився» в лимані і навіть примудрився «обрости» легендами. Наприклад, одна з них свідчить, що існує підземний хід, що сполучає Майський та Очаків. Але за майже 120-річне існування острова цей хід так і не було виявлено.
|  |