Вхід Українська мова Русский язык
тел.(0342) 50-11-18; +38 (096) 948-25-90 | e-mail: trembitasea@gmail.com

Меню сайту


    Острів Первомайський - саме так він значиться на карті (островом Майський він став в народній чутці, мабуть, на догоду зручності вимови).

Чорне море. Острів Первомайський (Майський).    Зважаючи на особливу секретність історія виникнення острова чи то загублена, чи то не розголошується. Відомо, що він був створений штучно - як форпост, що перегороджував шлях по фарватеру турецьким кораблям у Дніпровсько-Бузький лиман. Що стосується «авторства», то тут існують дві версії. За однією з них, ідея належала генералісимусу А. Суворову і була підтримана Катериною II, острів насипали протягом 25 років. Інші джерела приписують створення острова видатному інженеру, генерал-ад'ютанту Є. Тотлебену. Так чи інакше, відомо, що острів існував вже під час російсько-турецької війни 1877-78 років.

    Він створювався на палях, вбитих в грунт по конфігурації острова довжиною 1400 метрів. Між паль були насипані каміння і глина, а зверху пісок, завезений з Очакова і Кінбурнської коси, між якими і розташовується Травневий. Навколо, щоб острів не руйнувався штормовими хвилями, був споруджений кам'яний захисний мол. До 1881-го року острів мав причал, склади, 40 казематів, порохові погреби і навіть залізничну гілку. Проте предметом особливої гордості були далекобійні гармати і мортири. Встановлені на рухомих платформах для кругового обстрілу, вони спеціальним механізмом піднімалися з казематів, а після стрілянини опускалися глибоко під товщу бетону, каменів і піску, що робило їх невразливими для вогню у відповідь. Завдяки цьому, десятиліття опісля, під час Великої Вітчизняної, протягом декількох місяців Майський був неприступним. А інженери кінця ХIХ століття називали штучний острів «видатною гідротехнічною спорудою, що не має аналогів у світі».

Острів Первомайський. Причорноморський район.    З цим островом пов'язане не тільки ім'я бунтівного лейтенанта Петра Шмідта, який прожив тут місяць в очікуванні страти. Дивно, як штучний по суті об'єкт «прижився» в лимані і навіть примудрився «обрости» легендами. Наприклад, одна з них свідчить, що існує підземний хід, що сполучає Майський та Очаків. Але за майже 120-річне існування острова цей хід так і не було виявлено.
Copyright StRing © 2022 | Конструктор сайтів - uCoz